Szkoła rodzenia

Droga Mamo, drogi Tato.

Macierzyństwo i Ojcostwo to szczególne doświadczenie w życiu człowieka a bycie świadomym i odpowiedzialnym rodzicem wymaga ogromnej wrażliwości i dużej wiedzy.

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom serdecznie zapraszamy do naszej szkoły rodzenia, która powstała przy NZOZ " Malarkiewicz i spółka"w Olsztynie. Głównym założeniem szkoły jest oswojenie Was, przyszłych rodziców z nową rolą, wsparcie we wczesnym okresie bycia rodzicem oraz przygotowanie do aktywnego rodzicielstwa.

Bycie rodzicem

to jedna z najpiękniejszych, ale też najtrudniejszych ról życiowych.

W naszej szkole dzielimy się z Państwem wszystkim co wiemy na temat ciąży, porodu, połogu, laktacji oraz pierwszych dni bycia z dzieckiem. Razem z wykwalifikowanymi psychologami pomagamy emocjonalnie przygotować się do narodzin i do opieki nad dzieckiem.

Aby zapewnić miłą atmosferę pracujemy w małych grupach, w których uczestnicy mogą swobodnie rozmawiać, dyskutować, pytać i dzielić się swoimi spostrzeżeniami, wątpliwościami. Stałym elementem na naszych zajęciach są ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Zajęcia prowadzone są w sposób aktywny, ale bezpieczny dla przyszłej mamy.
W zakresie pomocy psychologicznej współpracujemy z Instytutem Rozwoju Człowieka www.instytut.olsztyn.pl

Na zajęcia zapraszamy przyszłą mamę od 24 tygodnia ciąży wraz z osobą towarzyszącą.

Kursy

• Najbliższy kurs:5.02.2018                - Najbliższy kurs weekendowy:
  • Przewidywane kolejne kursy:

Program obejmuje:

Poród:

• poród jako osobiste, głębokie życiowe i rodzinne wydarzenie
  • rozpoznanie kiedy jechać do szpitala
  • zapoznanie z fizjologicznym mechanizmem porodu, hormonach, które sterują jego przebiegiem
  • skuteczne radzenie sobie z bólem, oraz wspieranie naturalnego rytmu porodu
  • oddychanie w poszczególnych etapach porodu
  • przegląd sytuacji, w których potrzebne są interwencje medyczne, oraz ich skutki
  • konieczność cięcia cesarskiego, oraz porady w jaki sposób zminimalizować ryzyko zakończenia porodu w ten sposób
  • wsparcie i skuteczna pomoc kobiecie rodzącej

Laktacja

• skuteczne karmienie piersią,
  • różne pozycje ułożenia dziecka do karmienia,
  • niedobór lub nadmiar pokarmu tzw. ? nawał pokarmowy?,
  • prawidłowe odżywianie kobiety karmiącej,

Pielęgnacja dziecka

• kąpiel noworodka,
  • przewijanie,
  • przebieranie dziecka,
  • pielęgnacja skóry noworodka, preparaty do pielęgnacji,
  • pielęgnacja pępowiny,

Przyszła Mama

• ? baby blues? a ?depresja poporodowa? ? jak je rozpoznać i jak sobie z nimi poradzić
  • zadbanie o siebie oraz ułożenie relacji z partnerem w nowej sytuacji życiowej
  • prawidłowy sposób odżywiania kobiety ciężarnej

Aktywne rodzicielstwo

• emocje, jakie towarzyszą przyszłym rodzicom w okresie oczekiwania na dziecko oraz w pierwszym okresie po porodzie,
  • czego potrzebuje Wasze dziecko jak już się urodzi i jak mu to zapewnić,

Program realizowany w naszej szkole może ulec zmianie w zależności od Państwa potrzeb.

Oferujemy Państwu pomoc:

• w wyborze szpitala do porodu
  • w znalezieniu profesjonalnej pomocy w razie problemów laktacyjnych.

Cykl zajęć obejmuje 12 spotkań, każde po dwie godzinny. Spotykamy się w poniedziałki i czwartki w godzinach 18.00- 20.00 (możliwość zmiany godziny lub dnia zajęć po uzgodnieniu z grupą). Zajęcia są prowadzone w przychodni lekarskiej na ul. Sybiraków 36 - I piętro. Na zajęcia zapraszamy przyszłe mamy z osobą towarzyszącą od 24 tygodnia ciąży.

Koszt kursu wynosi 300 złotych. Decyzję o zapisaniu się na kurs można podjąć po pierwszych zajęciach.

ZAJĘCIA  WEEKENDOWE

Dla rodziców, którzy nie mogą korzystać z zajęć w tygodniu zorganizowaliśmy Szkołę Rodzenia w weekend.  Jest to kurs składający się z 2 spotkań w sobotę i niedzielę, podczas których realizujemy pełny program zajęć w szkole rodzenia. Zajęcia odbywają się w godz. 9.00 - 16.00.

Ilość miejsc ograniczona.

Koszt udziału w zajęciach weekendowych wynosi 400 zł.

Doświadczenia i wykształcenie osób prowadzących zajęcia:

Agnieszka Terska

• magister położnictwa